Ana içeriğe atla

PatriciaPatricia güzel bir kadın; Doğu Avrupa'da bir klise önüne bırakmış annesi. Rahipler alıp manastırda büyütmüş. Gül kurusunu anımsatan, hafif etli dudakları var. Gözlerini kısarak bakıyor, rengini seçemiyorsun; ama yeşil diyebilirsin. Başının üzerinde altın bir hale var ki burada melekleri sembolize ediyor. Melek gibi kadın diyebiliriz Patricia için, ve üstelik sarışın; her erkeğin içinde bir sarışın kompleksi vardır, Patricia'yı görünce bu komplike durum bir aysberk gibi eriyor yavaş ve aheste. Arkamda ergenliğe yeni girmiş oğlanlar ve kızlar ortodoks ilahiler okurken, Patricia'nın gözlerinden sular damlıyor ellerine. Patricia ağlamıyor ama, mucize filan olduğu yok, klisenin çatısı akıyor, dışarıda yağmur...

Bir ihtiyar omzuma çarparak Patricia'nın önüne geliyor, ellerinini bitiştirip dua etmeden önce Patricia'nın önündeki kutuya bir beşlik euroyu indiriyor. Patricia'ya bile rüşvet ha. Vay amcam benim. Tanrı kabul etsin. Patrica kabul edemiyor.

Bugün Patricia'nın doğum günü ve ben ona bir tek karanfil getirdim, o yüzden yağmur yağarken Patricia ağladı.

8 Mart 2007 / İslamabad
Mustafa Burak Sezer

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngiliz Romantik Şiiri Üzerine Birkaç Söz

Mustafa Burak Sezer
İngiliz Romantik şiirinin William Shakespeare'la başladığı kabul edilir, fakat bu akımın şiirde hakiki bir akım olması, ya da Romantizmin şiirde ikinci kez dirilmesi, William Wordsworth, Coleridge ve Robert Southey'le yaşanmıştır ya da başlamıştır. Bu şairlerin Romantik akımı oluşturmasında 1783'te İngiltere'nin emperyal zulmüne karşı Kuzey Amerika'da cereyan eden Amerikan İhtilali ve akabinde 1789'da emperyal kraliyet sömürge rejimine karşı meydana gelen Fransız İhtilali'nin büyük etkisi olmuştur. Kral Louis'in karısı Kraliçe Mary Antoniette'nin bilindik sözü meşhurdur, "Eğer insanların yiyecek ekmekleri yoksa, müsade edin kek yesinler". Fransız İhtilali başladığında William Wordsworth Paris'te yaşıyordu ve 19 yaşındaydı. Fransız İhtilalinin etkisi, Wordsworth'un "Prelud" (prelüd, peşrev, giriş) adlı şiirinin ilk stanzalarında açıkça görülür.
Romantik şairler sentimental olarak, Fransız İhtilalinin ge…

Henry Fielding'in Joseph Andrews'u Üzerine Birkaç Not

Mustafa Burak Sezer
Fielding, İngiliz romanına getirdiği realistik açılımla, İngiliz romanının babası olarak kabul edilir. Her ne kadar John Bunyan'ın The Pilgrim's Progress'i ve Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe'su edebiyat tarihçileri arasında asırlardır ilk roman babında bir tartışma konusu olsa da, İngiliz edebiyatında ilk yazılan roman cumhur gözünde Fielding'in çağdaşı Richardson'ın Pamela'sıdır. Richardson ve Fielding 18. yüzyılın ikinci yarısında aynı zam anda İngiltere'de "Age of Dr.Johnson", -Dr. Jonhson Çağı- olarak adlandırılan zaman diliminde yaşamıştır.
Richardson, Fielding'in aksine sürekli moral üzerine ahlak dersleri vererek, didaktik romanlar yazar. İlk roman olarak kabul edilen Richardson'un Pamela'sı epistolarik (mektup biçimsel) roman türünde kaleme alınmıştır. Tamamen moral kaygılar güden Richardson, Pamela'sını erdemli ve iffetli bir kadın olarak portreler. Büyük bir malikanede hizmetçilik yapan genç v…

Hızlı konuşan kadın