Ana içeriğe atla

Karen Chase: İzdiham

-->
İzdiham*

Karen Chase

aşkımız kısa
zarif aşklardan değil ama
akıntıya karşı, aşağı
uzun içeride — sözdizimli,
empoze edilmiş, yapışık ve
tıkanmış, sensin, yakıcı,
büyütücü, hıncahınç bir sürü dörtlüğün
adamı, yüreklendirici – aşk
dizelerden sana koşuyor,
dizelerden bana ve ben sana,
nehirden denize ve denizden
karaya, kaygısız bir sahili vuruyor,
gezegendeki yolların içinden kıvrılıyor – vatan
hey! su hey! – aşk
nihayetsiz, akıyor sularım
sen nerdeysen, benim bilinç
akımım.

*Ayı (Bear) adlı kitaptan alınmıştır. (Bear by Cavenkerry Press)
Çeviri: Mustafa Burak Sezer
Yedi İklim Sayı 231
Nisan 2010

Karen Chase, Massachusetts, Berkshire Dağlarında yaşıyor. Şiirleri, The New Yorker, The New Republic, The Gettysburg Review, Southwest Review ve The Yale Review gibi dergilerde yayınlanıyor. Kazimierz Square (Kazimierz Meydanı) adlı şiir kitabı 2000 yılında Foreword Dergisi tarafından En İyi Indie Şiir Kitapları Ödülüne aday gösterildi. Şiirleri (The Norton Introduction To Poetry, The Norton Introduction To Literature, Poetry 180: A Turning Back To Poetry edited by Billy Collins, Yellow Silk: Erotic Arts and Letters, The Second Set: The Jazz Poetry Anthology edited by Yusef Komunyakaa and Sascha Feinstein, and Thus Spake The Corpse: An Exquisite Corpse Reader, 1988-1998 Volume 1 edited by Andrei Codrescu) önemli antolojilerde yer aldı. Chase yaklaşık on yıl Poet-in-Residence programı kapsamında New York Hastanesi-Cornell Tıp Merkezinde, psikiyatri hastalarına şiir ve şiir yazmayı öğretti, araştırmalarda bulundu

Jam*
by Karen Chase
Our love is not the short
courtly kind but
upstream, down,
long inside — enjambed,
enjoined, conjoined, and
jammed, it's you, enkindler,
enlarger, jampacked man of many
stanzas, my enheartener — love
runs on from line to
you, from line to me and me
to you, from river to sea and sea to
land, hits a careless coast, meanders
way across the globe — land
ahoy! water ahoy! — love
with no end, my waters go
wherever you are, my stream
of consciousness.
*poem is from Bear, just published by Cavenkerry Press.Yorumlar

Adsız dedi ki…
hey your blog design is very nice, clean and fresh and with updated content, make people feel peace and I always like browsing your site.

- Norman
mustafaburaksezer dedi ki…
that's very good to know dear Norman. I'm very happy that someone appreciates it from abroad. thank you!

Bu blogdaki popüler yayınlar

Henry Fielding'in Joseph Andrews'u Üzerine Birkaç Not

Mustafa Burak Sezer
Fielding, İngiliz romanına getirdiği realistik açılımla, İngiliz romanının babası olarak kabul edilir. Her ne kadar John Bunyan'ın The Pilgrim's Progress'i ve Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe'su edebiyat tarihçileri arasında asırlardır ilk roman babında bir tartışma konusu olsa da, İngiliz edebiyatında ilk yazılan roman cumhur gözünde Fielding'in çağdaşı Richardson'ın Pamela'sıdır. Richardson ve Fielding 18. yüzyılın ikinci yarısında aynı zam anda İngiltere'de "Age of Dr.Johnson", -Dr. Jonhson Çağı- olarak adlandırılan zaman diliminde yaşamıştır.
Richardson, Fielding'in aksine sürekli moral üzerine ahlak dersleri vererek, didaktik romanlar yazar. İlk roman olarak kabul edilen Richardson'un Pamela'sı epistolarik (mektup biçimsel) roman türünde kaleme alınmıştır. Tamamen moral kaygılar güden Richardson, Pamela'sını erdemli ve iffetli bir kadın olarak portreler. Büyük bir malikanede hizmetçilik yapan genç v…

İngiliz Romantik Şiiri Üzerine Birkaç Söz

Mustafa Burak Sezer
İngiliz Romantik şiirinin William Shakespeare'la başladığı kabul edilir, fakat bu akımın şiirde hakiki bir akım olması, ya da Romantizmin şiirde ikinci kez dirilmesi, William Wordsworth, Coleridge ve Robert Southey'le yaşanmıştır ya da başlamıştır. Bu şairlerin Romantik akımı oluşturmasında 1783'te İngiltere'nin emperyal zulmüne karşı Kuzey Amerika'da cereyan eden Amerikan İhtilali ve akabinde 1789'da emperyal kraliyet sömürge rejimine karşı meydana gelen Fransız İhtilali'nin büyük etkisi olmuştur. Kral Louis'in karısı Kraliçe Mary Antoniette'nin bilindik sözü meşhurdur, "Eğer insanların yiyecek ekmekleri yoksa, müsade edin kek yesinler". Fransız İhtilali başladığında William Wordsworth Paris'te yaşıyordu ve 19 yaşındaydı. Fransız İhtilalinin etkisi, Wordsworth'un "Prelud" (prelüd, peşrev, giriş) adlı şiirinin ilk stanzalarında açıkça görülür.
Romantik şairler sentimental olarak, Fransız İhtilalinin ge…

Beaux Arts Müzesi

--> -->Beaux Arts Müzesi
W.H. Auden
Acı çekmekte asla yanılmadılar Eski ustalar, insan doğasını çok iyi anladılar Birisi yerken veya pencereyi açarken veya yürürkenki hallerini İhtiyarlar saygıyla, tutkuyla beklerken Mucizevî bir doğumu, her zaman bunun olmasını istemeyen Ormanın ucundaki gölette paten kayan çocuklar vardı Asla unutmazlardı Korkunç şehitlik bile rotasında seyretmeliydi Nasıl olsa bir köşede, dağınık bir yerde Köpeklerin köpekçe yaşamlarına devam ettiği ve işkencecinin atının Masum kıçını kaşıdığı ağaç.
Breughel’in Ikarus’unda mesela, nasıl her şey Bir felaketten yavaşça dönüşür, çiftçi fışırtıyı ve ıssız çığlığı duyabilir ama bu onun için önemli bir kusur değildir, güneş parlar Beyaz bacakların üzerinde yeşile çevrilir Su ve pahalı zarif gemi harikulade bir şey görmelidir Bir yerlere gidecek ve sakince yelken açacak, Gökyüzünden düşen bir çocuğu.
Çeviri: Mustafa Burak Sezer İkindi Yağmuru, Nisan/Temmuz '10